Farnost Suchdol a pěvecké sbory Orlice a Vlastimila Prostějov, Vás zvou na benefiční svatodušní koncert, který se uskuteční v neděli 9. 6. 2019 od 16:00 hodin v kostele Navštívení Panny Marie v Suchdole.
Ludmila Přikrylová, sobota 8. června 2019
Magazín > Sborový život
Kostel Navštívení Panny Marie
Google / Google
Ženský pěvecký sbor Vlastimila, který nyní před vámi stojí, v srpnu dovrší 150 let svého působení. Byl založen v roce 1869, v době národní obrody. V době, kdy bylo nutné propagovat nejen český zpěv a hudbu, ale kulturu vůbec. Proto také spolek půjčoval ze své bohaté knihovny české knihy, pořádal kurzy českého jazyka i zajímavé přednášky. Ve všech dobách byl však jeho hlavní osvětovou činností zpěv. Repertoár i dnes tvoří skladby nejrůznějších žánrů, od úprav lidových písní přes umělé sbory á capella až po rozsáhlé kantáty. Po svém vzniku se Vlastimila potýkala s problémy s přístřeším pro své zkoušky, když byla v roce 1894 náhle vystěhována z městské školy na Vápenici. Naštěstí v roce 1905 zanechávají manželé Vojáčkovi peněžitý odkaz k výstavbě Národního domu, kde oba sbory, Vlastimila i Orlice, nacházejí trvalé útočiště dodnes…
Sbor Vlastimila pravidelně pořádá jarní a vánoční koncerty v Prostějově i okolí, na podzim zpívá na prostějovských hodech a účastní se přehlídky sborů s Písničkou se mládne v Kojetíně. Bývá pravidelným hostem na festivalu Ženská srdce, pořádaným Unií českých pěveckých sborů. Ve své bohaté historii vyjel i několikrát do zahraničí.
Během 125 let si taktovku předalo mnoho (9) dirigentů, a posledních 25 let sbor obětavě řídí Marie Hejdušková a zastupující dirigentkou je Zuzana Krcháková.
Pěvecký sbor Orlice
Byl založen v roce 1862 a patří k nejstarším pěveckým tělesům vůbec. Vznikl po uvolnění politického a společenského života v našich zemích po pádu Bachova absolutismu, kdy nastává druhá etapa v zakládání mužských, ale i ženských sborových těles. Na počátku této druhé vlny vzniká Orlice, spolu s dalšími slavnými sbory. Do konce století jich vzniklo téměř tisíc, když třetina z nich opět zanikla. Prvními členy Orlice byli mladí chlapci z rodin řemeslníků, původně členové čtenářského spolku „u Tesaříků.“ Mimo čtení se zde i deklamovalo a zpívalo. Opisovali se různé písně a chlapci je učili své přátele. Tehdy také přišel otec Jan Tesařík s nápadem založiti pěvecký spolek. A tak 1. listopadu r. 1861 zavítalo do zkoušky devět nadšenců. Prvním dirigentem sboru byl učitel drozdovické školy Jan Tauber. Členů postupně přibývalo a r. 1862 musely být zkoušky přeloženy větších prostor. V roce 1905, stejně jako Vlastimila, získává Orlice doživotní právo k užívání zkušebny v Národním domě. V čele sboru se za ta léta vystřídala spousta dirigentů. V současné době spolek vede Pavla Šamánková.
Svoji aktivní činnost projevovala Orlice i mimo své město, např. národní pěvecké slavnosti v Brně, Olomouci, na Hukvaldech či ve Znojmě. Dále to bylo vystoupení u příležitosti položení základního kamene Národního divadla v Praze nebo pořádala záslužné výchovné koncerty pro žáky základních a středních škol. Dodnes se Orlice účastní festivalů pěveckých sborů severní a střední Moravy.
Repertoár sboru Vlastimila
B.Polleri: Ecce panis Angelorum
R.Remondi: O sacrum convivium
G.de Marzi: Signore delle cime
Xabier Sarasola: Pater noster
Repertoár sboru Orlice
Macek F.:Hubertská mše / Credo
D.S.Bortňanskij: Tebe pojem
Vinogradov: Milosť mira
an. Blagoslovi,duše moja, Hospoda
anonym: Nitida stella / + housle
J.Pavlica: Anděle Boží
L.Janáček: Pán Bůh vám zaplať
P.Janczak: Kyrie
P.Janczak: Miserere
Smíšené
Kánon: Dona nobis pacem
W.A.Mozart: Ave verum
Audrey Snyder: Ubi caritas
V.Říhovský: Laudate Dominum
G.Young: Alleluia
J.Clarke: Chvalte radostně
Výtěžek bude věnován na probíhající opravy kostela. Vstupné je dobrovolné.
Srdečně zvou pořadatelé
Smíšený pěvecký sbor Orlice, z. s.
Kostelec nad Orlicí (Královéhradecký kraj) – zal. 1862
smíšený sbor
Olomoucký kraj – zal. 1869
ženský sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.