O dvou koncertech

Semilští slyšeli během jednoho říjnového týdne dva povedené sborové koncerty.Jaroslav Vávra, pátek 22. listopadu 2013
Magazín > Sborový život

V pondělí 7. října nám nabídlo KC Golf Semily pořad „Z muzikálu do muzikálu“, s kterým se představilo Sdružení dobrovolných sboristů Lomnice nad Popelkou (sbormistr Pavel Hrdina). O záměrech sbormistra a divadelníka P. Hrdiny jsme se mohli dočíst v programu toto: „Hudebně-dramatický pořad přibližuje divákům nejznámější písně a výstupy ze světových muzikálů Pomáda, Evita, Jesus Christ Superstar, Evita a Miss Saigon (celkem 34 písní!, poznámka J. V.). Ukázky jsou propojením pěveckých, tanečních i dramatických čísel ze jmenovaných her.“ To se skutečně v příjemném a všudypřítomném „studentském“ espritu mladých lidí na jevišti odehrálo. Hrdinovu dramaturgii podpořilo nadšení celého souboru, který si připravil na každý muzikál kostýmy, jakož i propojení s divadelním a tanečním živlem. Příjemně vyzněla i parodická herecká nadsázka v Pomádě. Sbor se velmi dobře pohyboval v daném žánru (výraz, správný „odpal“). Z pěveckých sólových výstupů mě oslovili Jakub Tomeš (senátor, Ježíš, Peron), Pavel Hrdina (Pilát), Markéta Čapková (půvabné podání Sandy v Pomádě), Gabriela Hrdá (M. Magdalena), Lucie Vilimovská (Evita), ale i Vítek Zavřel, který by však měl improvizovat v intencích svých hlasových možností. Celek působil velmi sympaticky, dlouholeté úsilí sboru o tento výsledný tvar se naplnilo.

V sobotu 12. října pak pořádal Pěvecký spolek Jizeran ve Sboru Dr. Karla Farského 2. ročník festivalu „Sbory netradičně“. Jako první se představilo Sdružení dobrovolných sboristů z Lomnice (sbormistr P. Hrdina). Ač oslaben o několik výrazných osobností, podal sbor dobrý výkon (Pomáda, Jesus Christ Superstar). Jizerka Semily (sbormistryně Nadia Ladkany, Alena Brádlová, klavír Jiří Horčička) velmi dobře zpracovala čísla z muzikálů West Side Story a Jesus Christ Superstar a získala si příznivce celkovým pojetím vystoupení i smyslem pro recesi. Čísla se na nás doslova „valila“, měla švih a výbornou hlasovou kulturu. Ze sólistů mě zaujal – jako už mnohokrát – Jiří Broul. Divákům se líbil rovněž kultivovaný pěvecký projev i dramaturgie novopackého Hlasu (sbormistryně Petra Lukavcová a Alena Lelková). Obrovské sympatie získal sbor Červánek Svitavy (sbormistr charismatický Karel Sax). S neuvěřitelnou grácií se pohyboval v daném žánru (písně z 60. a 70. let, Ježek, Ulrych apod.). Uchvátil nejen ty dříve narozené, kteří si notovali se sborem, ale též mladé publikum. Festivalový maratón zakončil liberecký Akcent (sbormistryně Helena Krasnická). O jejich koncertu se vyjádřil jeden člen Červánku, že to bylo jako „z jiné planety“. Téměř každý zpěvák sólista, zajímavé aranže, výborná hlasová kultura. Pěveckému spolku Jizeran, jenž rovněž vystoupil s krátkým programem, a Náboženské obci Církve československé husitské patří poděkování za nevšední zážitek, kteří sboristé posluchačům – avšak i sobě navzájem – připravili.

Prohlédněte si zmíněné sbory

Akcent

Liberec (Liberecký kraj) – zal. 2003
smíšený sbor populární hudbu a muzikál


Hlas

Nová Paka (Královéhradecký kraj) – zal. 2000
smíšený sbor


Jizerka

Semily (Liberecký kraj) – zal. 1965
školní dětský sbor


Pěvecký spolek Jizeran Semily, z. s.

Liberecký kraj – zal. 1860
smíšený sbor


Slovník sbormistrů


Přečtěte si další článkyPublikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)