První adventní neděli zaplnil sbor Pražská kantiléna Dvořákovu síň pražského Rudolfina až do posledního místečka. Na vánočním koncertě, dramaturgicky vystavěném především na skladbách českých autorů, vystoupila dvě koncertní (dětský a dívčí sbor Pražská kantiléna) a dvě přípravná oddělení (Koťátka a Kantilénka) a společně připravila posluchačům milý a zároveň působivý hudební zážitek.
Klára Soukupová, úterý 26. prosince 2017
Magazín > Sborový život
Pražská kantiléna v Rudolfinu
archiv sboru / Pražská kantiléna
Celý koncert uvedly nejmladší děti z Koťátek výběrem z hravých písniček z cyklu Elce pelce Františka Grause (1942–1996) a koledami v úpravě Jana Bernátka (* 1950). Na ně navázala Kantilénka skladbami Anglie (z cyklu S kánonem do světa) Milana Uherka (1925–2012) a Krtek a Mamince Jiřího Temla (* 1935). Následně v podání dětí zazněla slavná Ave Maria
Giulia Cacciniho (1551–1618) a koledy z cyklu Hej, koleda v úpravě Jana Seidela (1908–1998). Přípravná oddělení pod vedením sbormistryň Ivy Glaserové a Zuzany Drtinové působila soustředěně a zpěváčci bez problémů zpívali dvojhlasně i v cizím jazyce, což u dětí prvního stupně základní školy rozhodně nebývá pravidlem. Zároveň byla jednotlivá čísla tu a tam doprovázena nápaditou choreografií nebo sólistickými výstupy, takže vystoupení měla spád i vtip.
Dětský sbor Pražská kantiléna, vedený Karolínou Koňaříkovou a Annou-Marií Lahodovou, zahájil druhou polovinu koncertu vánoční písní s varhanním doprovodem Puer natus in Bethlem Josefa Rheinbergera (1839–1901). Harfou a trubkou doprovázená Vánoční kantáta letos zesnulé Ivany Loudové (1941–2017) navodila v sále předvánoční atmosféru, do níž se hodily i koledy Otmara Máchy (1922–2006) z cyklu Hej Vánoce, dlouhý noce.
Radostnou fanfárou Cantate Domino soudobého litevského skladatele Vytautase Miškinise (*1954) otevřel svou část programu nejstarší, dívčí sbor. Intonačně náročnou a dramaticky vystavěnou skladbou Poselství hudby vzdala Pražská kantiléna poctu Zdeňku Lukášovi (1928–2007), od jehož smrti letos uplynulo deset let. Na závěr svého vystoupení provedl dívčí sbor cyklus koled s doprovodem kytar a houslí Vánoční zpívání Vadima Petrova (* 1932), jenž byl také na koncertě přítomen.
Celý koncert byl završen společným vánočním zpíváním koled Ó, ty radostný čase vánoční (v úpravě Davida Vaňáče), jejich čtyři části postupně oddirigovaly všechny sbormistryně Pražské kantilény a jejích přípravných oddělení – Zuzana Drtinová, Iva Glaserová, Anna-Marie Lahodová a Karolína Koňaříková.
Praha (Hlavní město Praha) – zal. 1991
školní dětský sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.