V pátek 13. prosince v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici na Praze 1 uvede Vysokoškolský umělecký soubor UK v Praze svůj tradiční Vánoční koncert s námětem „Puer natus in Bethlehem“. Pod taktovkou Ondřeje Kunovského zazní skladby od raného německého baroka až po českou kantorskou tradici. Spoluúčinkují sólisté a orchestr Camerata Carolina.
Barbora Hladíková, pondělí 18. listopadu 2024
Magazín > Sborový život
plakát koncertu
VUS UK / VUS UK
Vánoční koncert Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy v kostele Svatého Šimona a Judy je již letitou tradicí, a tak i letos tento přední český neprofesionální pěvecký sbor zavítá pod klenbu tohoto barokního chrámu, aby vyplnil jeho prostory vánoční atmosférou.
Pro letošní rok soubor připravil skladby od raného německého baroka až po českou kantorskou tradici. V první půli koncertu zazní několik skladeb německého raně barokního skladatele a varhaníka Michaela Praetoria. Pozoruhodné je, kolikrát tento autor zhudebnil text Puer natus in Bethlehem, ať už pouhou harmonizací již existujících nápěvů, či v plně vlastní kompozici. První část večera vyvrcholí slavným Magnificat Antonia Vivaldiho, který sloužil coby dvorní skladatel u hraběte Václava Morzina (jemuž je mimo jiné dedikováno slavné Čtvero ročních dob), a tak má i Magnificat, jako mnohé jiné Vivaldiho skladby, i svou tzv. „pražskou verzi“. A právě přes Vivaldiho a jeho vztah k Čechám se dostáváme do druhé půle koncertu, jejíž program je sestaven z hudby našich krajanů: Adama Václava Michny z Otradovic, stojícího na jedné straně hudebního baroka, a Josefa Schreiera, moravského kantora, jehož Missa pastoralis, často zvána též Moravská vánoční mše, je datována do roku 1750, tedy na druhý konec této hudební epochy. Tato skladba, kterou bude koncert zakončen, kombinuje text latinské mše s texty českými a valašské lidové motivy jsou patrny z každého taktu.
Společně Vysokoškolským uměleckým souborem UK vystoupí komorní orchestr a sólisté.
Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze (VUS UK) je předním českým neprofesionálním sborovým tělesem složeným především ze studentů, absolventů a zaměstnanců Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol. Vznikl již v roce 1948 a je tak vůbec nejstarším českým akademickým sborem. Sbor je jako jediný zástupce v České republice členem Evropské federace mladých sborů. Vedle pravidelné koncertní činnosti v Praze a v jiných místech České republiky sbor vystupuje často i v zahraničí. Významného úspěchu soubor dosáhl v roce 2005, kdy zvítězil v soutěži Musica sacra Praga. Zatím posledním vavřínem je vítězství na Festivalu sborového umění v Jihlavě v roce 2009, kde sbor dále získal zvláštní cenu poroty za vynikající interpretaci díla Bohuslava Martinů. Zatím poslední vydané CD 2018 – Te Deum laudamus s duchovní tvorbou významných českých hudebních skladatelů Zdeňka Lukáše (1928-2007) a Petra Ebena (1929-2007) a při příležitosti Vánočního koncertu představíme nové již dvanácté CD k 75. výročí „Alleluia, Panna Syna porodila“. Sbor je rovněž aktivní na poli divadelní tvorby, v roce 2004 se zúčastnil velkolepého provedení opery CARMEN v německém Gelsenkirchenu a v září 2005 opery TOSCA v Bambergu. Další aktivitou sboru je spolupráce s činohrou a operou Národního divadla v Praze. V současnosti spolupracuje v opeře B. Smetany Libuše. Od září 2024 je hlavním sbormistrem a uměleckým vedoucím Ondřej Kunovský.
Barbora Hladíková
e-mail: hladikova@vus-uk.cz
Vánoční koncert VUS UK
Termín konání: 13. prosince 2024
Místo konání: kostel sv. Šimona a Judy, Dušní ulice 928/1, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Začátek koncertu: 19:30
Vstupné: jednotné 250 Kč (lze objednat na e-mailu: vus@vus-uk.cz)
Další informace: Jaroslav Šimůnek, tel. 724 110 829, e-mail: simunek@vus-uk.cz
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.