Pod názvem Dvořákova Olomouc pořádá Moravská filharmonie festival od roku 2001, kdy navázal na předchozí Olomoucké hudební jaro. Přestože poslední ročníky patřily k úspěšným, letos se filharmonie pořadatelství vzdá kvůli otázce financování. Od pátku 12. do neděle 14. května 2023 nabídne akci menšího rozsahu s názvem MFOpen, na jejíž dramaturgii se podílí šéfdirigent Zsolt Hamar. Filharmoniky povede na koncertě v pátek 12. května. Na programu nebude chybět Dvořákova hudba.
Moravská filharmonie Olomouc
archiv Moravská filharmonie Olomouc / Moravská filharmonie Olomouc
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc patří k nejstarším hudebním událostem u nás. Pořadatel Moravská filharmonie ho ale v letošním roce nemůže nabídnout v dosavadní podobě a rozhodl se proto uspořádat menší akci MFOpen. Důvody blíže popisuje ředitel filharmonie Jonáš Harman: „Jako ředitel jsem stál před velmi těžkým rozhodnutím, ale jsem si vědom primárního úkolu Moravské filharmonie. Náš ekonomický výhled pro letošní rok ukázal, že bude nutné přehodnotit plán sezóny 2022/2023 a učinit opatření. Zrušení Dvořákovy Olomouce pro letošní rok se ukázalo jako to nejsmysluplnější řešení, díky kterému budeme moci garantovat zachování ostatní programové nabídky a její kvalitu. Jsme ve velmi úzkém kontaktu se zřizovatelem a víme, že problematika koncepčního financování Moravské filharmonie je aktuální téma. Věříme, že spolu s vedením města dojdeme k nejlepšímu možnému řešení.“
K situaci ohledně festivalu Dvořákova Olomouc se vyjádřil také náměstek primátora Viktor Tichák: „Vnímáme tradici festivalu, proto doufáme, že se jedná o provizorní řešení, které muselo vedení filharmonie učinit. Souběžně s tím pracujeme na dlouhodobém koncepčním řešení financování jak Moravské filharmonie, tak Moravského divadla, protože v současnosti jsme se dostali na hranici udržitelnosti. Fakt, že Moravská filharmonie za současných podmínek nedokáže uspořádat festival Dvořákova Olomouc, je jedním z důkazů.“
Díky iniciativě šéfdirigenta a členů orchestru vznikla myšlenka rozšířit společný plánovaný koncert, jenž měl původně být zahajovacím koncertem festivalu, a nabídnout posluchačům třídenní program pod názvem MFOpen. V rámci toho se více představí jednotliví členové, soubory, orchestr i přizvaní místní umělci. „MFOpen bude skutečnou oslavou Moravské filharmonie Olomouc a hudbymilovných Olomoučanů. Připravujeme akci, kde je hudba v centru pozornosti a jejíž hlavními aktéry budou skvělí hudebníci MFO. Společně oslavíme hudbu, která bude po tři dny zemi i světu dokazovat, že není nic krásnějšího, a že Olomouc může být na své fantastické hudebníky právem hrdá. Bude to ukázka nadčasových a věčných hodnot hudby, ale také důkaz, že klasická hudba může být moderní, progresivní a trendy. Věříme, že se této iniciativě dostane pozornosti a podpory,“ představil myšlenku akce její iniciátor, šéfdirigent Moravské filharmonie Zsolt Hamar.
Na MFOpen Moravská filharmonie nezapomene na děti, pro které chystá speciální nedělní program v Redutě. Přesný program MFOpen bude představen ve středu 1. března 2023, současně bude zahájen předprodej vstupenek na www.mfo.cz.
O Moravské filharmonii Olomouc:
Moravská filharmonie Olomouc vznikla v roce 1945. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české
i světové hudební scény, mezi které patří např. dirigenti Otto Klemperer a Václav Neumann, houslisté Josef Suk a Gidon Kremer či violoncellista Pierre Fournier. Za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřich Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Těleso má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Aktivně se také věnuje hudebnímu vzdělávání dětí a mladých lidí.
Zsolt Hamar (1968) – šéfdirigent od sezóny 2022/2023
Budapešťský rodák vystudoval kompozici na Hudební akademii Ference Liszta, záhy po studiích začal sbírat ocenění na dirigentských soutěžích. Má za sebou působení v mnoha evropských orchestrech či operních domech a spolupráce s významnými maďarskými i zahraničními tělesy, jako je například Německý symfonický orchestr Berlín či Orchestr salcburského Mozartea. Od roku 2009 působí jako stálý hostující profesor dirigování na své alma mater, kde mu byl v dubnu 2011 udělen titul docenta. Jako profesor mezinárodního Bartókova semináře a festivalu od roku 2016 podporuje mladé talentované dirigenty. V roce 2017 se stal hudebním ředitelem Maďarské národní filharmonie a od roku 2020 pracuje na vlastním projektu Collegium Syphonicum Hungaricum. Zsolt Hamar byl oceněn Rytířským křížem a Cenou Ference Liszta Maďarské republiky.
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2025
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.